Dáma s perlou
Vermeer Johannes
Rok vzniku: 1665 - 1667
Období: baroko
Technika: olej na plátně
Rozměr originálu: 44,5 x 39 cm
Místo, kde se nachází originál: obrazárna nizozemského národního muzea v Haagu, Holansko
Johannes Vermeer van Delft, také nazývaný Johannes Vermeer, (pokřtěn 31. října 1632 v Delftu; pohřben 15. prosince 1675 v Delftu) je jedním z nejslavnějších nizozemských barokních malířů. Pracoval v éře zlatého věku Nizozemska, ve kterém země zažila politický, ekonomický a kulturní rozkvět.
Rozsah kompletního díla Jana Vermeera je velmi malý s 37 dnes známými obrazy. Nejznámějším dílem je "Dívka s perlovou náušnicí". Vzhledem k malému počtu známých obrazů byl v 19. století, v době zvýšeného zájmu o výzkum Johannese Vermeera a jeho díla, mylně připisován obrazům jiných umělců. Dnes je však rozsah jeho práce obecně uznáván výzkumem.
Portrét je podepsán "IVMeer", ale nikoli datován. Není známo, zdali byl vytvořen na zakázku, případně kdo měl být zadavatelem. S velkou mírou pravděpodobností se však nejedná o předem objednané dílo. Totožnost vyobrazené dívky je neznámá (uvažuje se o malířově dceři Marii),
Malba zachycuje dívku s obličejem obráceným k divákovi; vypadá, jako kdyby se otočila za zvukem známého hlasu. Její silueta vystupuje z tmavého pozadí, s nímž kontrastují barvy oděvu dívky - světlá hněď pláště, běl límce a modř a žluť turbanu, jenž kryje dívčinu hlavu. V uchu má dívka zavěšený kroužek s velkou perlou ve tvaru kapky. Turban je exotickým prvkem, podobné pokrývky hlavy západního původu však byly v Evropě populární již v 15. století. V roce 1994 se uskutečnila poslední restaurace obrazu. Při ní došlo k vyššímu rozlišení jemného barevného schématu a prohloubení intimity upřeného pohledu dívky vůči divákovi.
Během restaurování bylo rovněž odhaleno, že temný podklad, již mírně skvrnitý, byl autorem původně zamýšlen jako sytě zelený, podobný emailu. Tento výsledek byl dosažen nanesením tenké průsvitné lazury na černé spodní vrstvy. Nicméně dva organické pigmenty lazury, indigo a luteolin, postupně vybledly.
Zdroj: Wikipedie, PGM